Fındık kaç liradan alınacak belli oldu! 2021 Fındık fiyatları…

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dün akşam katıldığı canlı yayında gündemi değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fındık fiyatlarıyla alakalı sorulan soruya yanıt vererek, “Giresun kalite fındık için kg başına 27 lira. Levant kalite fındık ise kg başına 26 buçuk liradır” yanıtını verdi. Üreticilerin fındık alım fiyatları talebi ise 30 -35 lira arasında değişiyordu. İşte Giresun, Levant ve yüksek kalite fındık fiyatları…

Cumhurbaşkanı Erdoğan fındık alım fiyatlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar buğdaydan bakliyata ve çaya kadar pek çok ürünün alım fiyatlarını açıklamıştık. Kuraklık, sel, yangın gibi felaketlerde zarar gören çiftçilerimizin ve hayvancılarımızın zararlarını da telafi ediyoruz. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde çayla beraber temel geçim kaynağı fındık.

FINDIK ALIM FİYATLARI BELLİ OLDU Bir canlı yayın programına katılan ve gündeme dair mühim açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fındık alım fiyatlarıyla alakalı kendisine yöneltilen soruya, “Giresun kalite fındık için kg başına 27 lira. Levant kalite fındık ise kg başına 26 buçuk liradır.” yanıtını verdi. Canlı yayında gündemi değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fındık fiyatlarıyla alakalı sorulan soruya, “Giresun kalite fındık için kg başına 27 lira. Levant kalite fındık ise kg başına 26 buçuk liradır” yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugüne kadar buğdaydan bakliyata ve çaya kadar pek çok ürünün alım fiyatlarını açıklamıştık. Kuraklık, sel, yangın gibi felaketlerde zarar gören çiftçilerimizin ve hayvancılarımızın zararlarını da telafi ediyoruz. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde çayla beraber temel geçim kaynağı fındık.

GİRESUN, LEVANT VE YÜKSEK KALİTE FINDIK FİYATLARI Fındık alım fiyatımız yüzde 50 sağlam iç aslına göre Giresun kalite fındık için kg başına 27 lira. Levant kalite fındık içinse kg başına 26 buçuk liradır. Yüksek randımanlı fındığına en az 1 lira fazla ödeme yapılacaktır. Çiftçilerimize verdiğimiz alan bazlı mazot ve gübre desteğini de kg’de 2 lira olarak veriyoruz. Bütün bunları fiyatlara ilave ettiğimizde fındık fiyatları kg’de 29 buçuk ile 30 lira arasında gerçekleşiyor.” ifadelerini kullandı. ÜRETİCİLERİN TALEBİ EN AZ 30 LİRAYDI Trabzon Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Albayrak, fındık taban fiyatının 35 TL olarak açıklanmasını beklediklerini belirterek şu açıklamayı yapmıştı: Yetkililerden acil talebimiz Karadeniz bölgesinin temel ürünü olan fındıkta taban fiyatın 35 TL olarak açıklanması ve TMO’nun hemen piyasayı dengeleyici olarak alımlara başlamasıdır. Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdullah Şahin ise fındık üreticilerinin fındık alım fiyatlarını en az 30 lira beklediklerini belirterek şu açıklamayı yapmıştı: Maliyetler göz önünde bulundurulmadığı sürece açıklanan fındık fiyatı üreticiyi tatmin etmeyecektir. Budama, gübreleme, fındık altı temizliği gibi kültürel işlemlerin yanı sıra yevmiye de 180 liradan aşağı değil. Tüm bunları hesaba kattığımızda üreticilerin beklentisi 30 liradan aşağı değildir. Fakat en önemlisi üreticinin verimini artıracak ve maliyetini düşürecek çözümler gereklidir.

Fındık kaç liradan alınacak belli oldu! 2021 Fındık fiyatları…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Bir Gazete - Bir Gazete, Son Dakika ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!