Almanya, BioNTech aşılarını Çin’e yolladı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya, Çin hükümeti ile vardığı sınır kullanım anlaşması uyarınca bu ülkede yaşayan vatandaşlarının aşılanması için BioNTech tarafından geliştirilen Kovid-19 aşılarını Pekin’e gönderdi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un geçen ayki Pekin ziyaretinde henüz ana karada kullanımına onay verilmeyen aşının Alman vatandaşlarına sınırlı uygulanması için anlaşmaya varılmıştı.

Scholz, sınırlı kullanım onayının aşının yaygın kullanımı için ilk adım olmasını dilediğini ifade etmişti.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, dün yaptığı açıklamada, aşıları taşıyan uçağın Pekin’e ulaşmasını beklediklerini bildirmişti.


İlk ithal aşı olacak

Türk bilim insanı Uğur Şahin’in kurucusu olduğu BioNTech şirketi tarafından geliştirilen aşı, Çin ana karasında kullanılan ilk ithal aşı olacak.

Çin ana karasında bugüne kadar Çinli şirketler Sinopharm, Sinovac ve CanSino Biotech’in ürettikleri aşılar dışındaki Kovid-19 aşılarının kullanımına onay verilmemişti.

Çin’deki üretim ve dağıtım hakları Fosun Pharma şirketinde olan aşı ana karada kullanılmazken, Çin’in Hong Kong ve Makau Özel İdare Bölgeleri ile Çin ile egemenlik ihtilafındaki Tayvan’da uygulanıyor.

Almanya, BioNTech aşılarını Çin’e yolladı

Giriş Yap

Bir Gazete - Bir Gazete, Son Dakika ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!