Okullar zamanında açılacak, Eğitim normale dönecek!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyonlarca öğrenci ve veli okulların açılıp açılmayacağı, açılırsa eğitimin nasıl devam edeceğini merak ediyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ilk ve orta öğretimde okulların tespit edilen tarihte açılacağı, yüz yüze eğitimin tüm sınıflarda ve haftada 5 gün verileceği mesajı verdi.

Koronavirüs salgınında en çok etkilenen ve uzun süre yüz yüze eğitimden uzak kalan çocukların okullarına kavuşması için çalışmalar bütün hızı ile devam ediyor. Kamuoyunda en çok merak edilen konular ise “Okullar zamanında açılacak mı? Açılacaksa yüz yüze eğitim mi, yoksa hibrit mi olacak” biçiminde sıralandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu konudaki net kararın Kabine toplantısında verileceğini duyurdu. İlk Kabine toplantısında bu soruların cevaplarının kesinleşmesi bekleniyor.

MEB normal eğitim için hazırlanıyor Milli Eğitim Bakanlığı ise hazırlıklarını sürdürüyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, kendisi ile görüşen milletvekillerine okulların zamanında açılması konusunda kararlı olduklarını ve bunun için Sağlık Bakanlığı ile beraber çalışmalarını sürdürdüklerini mesajı verdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı hazırlık yüz yüze eğitimin başlaması yönünde. Yani tüm ilk ve orta öğretimde bütün sınıflar normal zamanda eğitime başlayacak ve öğrenciler 5 gün okula devam edecek. Şu anda hibrit model seçenekler arasında bulunmuyor. Fakat delta varyantı sebebiyle vaka sayılarının çok tırmanması halinde bu şekilde seçeneğin tekrar gündeme gelmesi ihtimali da tamamen ortadan kalkmış değil. Okullar yüz yüze eğitime hazırlanıyor Normal eğitim sebebiyle okullarda alınması gereken tedbirler de üstünde de tek tek duruluyor. Havalandırmalar, teneffüslerin nasıl olacağı, öğrencilerin temasının nasıl daha aza indirileceği, PCR testleri, servisler ve aşılar ile alakalı ayrıntılı çalışmalar yapılıyor. Üniversitelerde yüz yüze eğitim hazırlığı Bilim Kurulu’nun çalışmalarına paralel olarak YÖK’ün de üniversitelerin açılması için lüzumlu çalışmaları yaptığı bildirildi. Bu kapsamda öncelikli olarak üniversite yurtlarının karantina maksatlı kullanılmasına son verilecek. Buralarda temizlik başta olmak üzere lüzumlu çalışmalar yapılacak, fiziki şartların pandemiye göre düzenlenmesi sağlanacak. Öğrencilerin okul kampuslarına ve yurtlara aşı karnesi ya da 48 saatlik PCR testi ile alınması gündemde.

Okullar zamanında açılacak, Eğitim normale dönecek!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Bir Gazete - Bir Gazete, Son Dakika ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!