Uluslararası piyasalar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

S&P 500 endeksinde yer alan on bir sektörden altısı günü kazanımlarla tamamlarken, takdirsel tüketim hisselerinde %0,73 oranında görülen kayıplar endeksi baskıladı.

Eurotahvil Piyasaları

ABD hazine tahvilleri fiyatlarda hareketliliğin yüksek olduğu bir haftayı, güçlü istihdam verisi sonrası yine sert hareketlerle noktaladı. Güne 1,22% seviyesinde başlayan on yıl vadeli tahvil veri açıklanana kadar hafif satışlarla işlem görürken, açıklamanın tapering ve faiz artış beklentilerini destekleyecek şekilde güçlü gelmesi ile daha sert satış gördü. 1,30%’a genişleyen getiriler günü en yüksek seviyelerde noktalarken, beş haftanın ardından getiriler haftayı yükselişle noktaladı.

Türk hazine eurotahvilleri dün yaşadığı satışların ardından bugün daha zayıf performans sergiledi. TL’nin hafta genelinde en zayıf performansı sergilemesi satışlarda etkili olurken, ABD hazine tahvil getirilerinde yaşanan yükselişte gelişmekte olan ülke kıymetlerinde satış yarattı. Getiri eğrisi genelinde yaklaşık on baz puanlık genişleme yaşanırken, beş yıl vadeli kıymet tekrar 5% seviyesinin üzerine çıktı, on yıllık kıymet 6,25% bölgesinde kapanış yaparken, ülke risk primi de 395 baz puana yükseldi.

Şirket kıymetlerinde performans hazine kıymetlerine göre daha pozitif olmayı sürdürdü. Likidite kısa ve uzun vade kıymetlerde oldukça sınırlı olurken, 2024-26 bandında kıymetler biraz daha satıcılı işlem gördü. İş Bankası ve Akbank 2031 kıymetlerinde devam eden zayıf likidite ve bireysel talebinin etkisiyle fiyatlar güçlü kalmaya devam etti, Aydem eurotahvili ise geçtiğimiz hafta gösterdiği güçlü performansın ardından, hafta genelinde kar satışları gördü.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

Tarım dışı istihdam verisinin odakta olduğu haftanın son işlem gününde, ABD hisse senedi piyasalarında ayrışmalar görüldü. Veri beklentilerin üzerinde açıklandı ve yükselen ABD 10 yıllıkları ile birlikte teknoloji şirketlerinin baskın olduğu Nasdaq endeksi %0,4 oranında değer kaybetti. S&P 500’de yatay pozitif bir kapanış gerçekleşirken, DOW Jones endeksi ise %0,4 oranında değerlendi. Haftaya açıklanacak ABD enflasyon verileri ise piyasaların yönünü etkileyebilecek veriler arasında yer almakta. Avrupa tarafında ise DAX ve Euro Stoxx 50 endekslerinde sırasıyla %0,11 ve %0,32 oranlarında kazanımlar görüldü. FTSE 100 endeksi ise günü yatay tamamladı.S&P 500 endeksinde yer alan on bir sektörden altısı günü kazanımlarla tamamlarken, takdirsel tüketim hisselerinde %0,73 oranında görülen kayıplar endeksi baskıladı. Sağlık ve teknoloji hisseleri ise günü %0,1 civarında ekside sonlandırdı. Finans ve hammadde sektörleri ise sırasıyla %2 ve %1,5 oranlarında primlenerek endeksi yukarı taşıdı. Cisco Systems, şirketlerin bilgi işlem görevlerini AWS’den özel veri merkezlerine taşımasına veya ülkesine geri göndermesine yardımcı olacak bir abonelik hizmeti geliştiriyor. Şirket hisseleri çıkan haberden çok etkilenmeyerek günü yatay negatif sonlandırdı. JPMorgan Chase & Co., aşılı çalışanlar için maske gereksinimini bu yılın başlarında çıkardıktan sonra geri getirdi. Şirket hisseleri günü %2,84 artıda tamamlarken, sektörün önde gelenlerinden Goldman ise % 3,54 oranında primlendi. United Airlines, çalışanların koronavirüse karşı aşılanması zorunluluğunu getirerek sektörde böyle bir uygulamaya giden ilk şirket oldu. United, American ve Delata Airlines hisseleri günü %0,8 civarında artıda sonlandırdı. Novavax hisseleri, ilaç üreticisinin Covid-19 aşısı için acil kullanım izin başvurusunu dördüncü çeyreğe kadar erteleyeceğini söylemesinin ardından seansı %19,61 oranında ekside tamamladı. Şirket, ayrıca beklenenden daha büyük bir kayıp bildirdi ve gelirin Wall Street tahminlerinin altına düştüğünü gördü. Aşı hisselerinden Biontech %3,93, Moderna ise %0,61 oranında değer kaybetti.

DAX endeksinde yer alan on sektörden beşi günü kazanımlarla sonlandırırken, teknoloji ve altyapı hisselerinde sırasıyla %0,64 ve %0,45 oranlarında görülen kayıplar endeksi baskıladı. Finansallar %1,75 oranında değer kazanarak endekste en kuvvetli performansı gösterirken, iletişim hizmetleri ve temel tüketim sektörlerinde sırasıyla %0,79 ve %0,55 oranlarında görülen primler ise endeksi destekledi. Allianz, Cuma günü, beklenenden daha iyi ikinci çeyrek rakamları paylaştıktan sonra, bu yıl faaliyet karının muhtemelen €11 milyar ila €13 milyar arasında olan hedef aralığının üst yarısına ulaşacağını söyledi. Şirket, € 750 milyon değerinde hisseyi ise geri alım programına dahil etmeyi planlıyor. Şirket hisseleri ise günü %2,5 oranında primlerle tamamladı ve endekste en kuvvetli getiriyi yatırımcılara sundu. Merck hisseleri ise %4,33 oranında kayıplarla dikkat çekti. Adidas ve Siemens hisseleri sırasıyla %1,72 ve %1,04 oranlarında değer kaybetti. Otomotiv üreticileri BMW, Daimler ve Volkswagen hisselerinde ise %1,13 ila %0,49 arasında primler görüldü.


Haftanın son işlem gününde yatırımcılar ABD’nin açıkladığı Temmuz ayı tarım dışı istihdam raporunu yakından takip etti. Veri 870 bin seviyesinde yer alan tahminlerin üzerinde 943 bin olarak açıklanırken, işsizlik oranı %5,7 seviyesinde yer alan beklentilerden daha kuvvetli geldi ve %5,4 oranında duyuruldu. Aylık bazda saatlik ücret artışı ise beklentilerin hafif üzerinde %0,4 seviyesinde paylaşıldı. Temmuz ayı toptancı envanterleri ise %0,8’den %1,1’e revize edildi.%0,5 oranında artış beklenen Almaya temmuz ayı sanayi üretimi ise %1,3 oranında geriledi.

ABD’de haftaya öne çıkacak veriler ise Michigan Üniversitesinin paylaşacağı Ağustos ayı güven endeksi, temmuz ayı TUFE ve UFE enflasyon verileri. Almanya’nın paylaşacağı ZEW beklenti endeksi ise Avrupa tarafında öne çıkmakta.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

USD endeksi hafta genelinde izlediği pozitif seyri, tarımdışı istihdam verisi sonrası gelen alımlarla daha da hızlandırdı. İstihdam verisinin beklenti üzerinde gelmesinin yanı sıra, azalan işsizlik oranı ve artan ücretler Fed’in kritik önem arz ettiği istihdam piyasasında toparlanma adına önemli işaretler sunarak getirilerde ve USD’de yükselişi beraberinde getirdi. Güne 92,250 seviyesinde başlayan USD endeksi kapanışı 92,800 ile zirve seviyelerde yaparken, EUR/USD yaklaşık 0,60% düşüşle 1,1760 bölgesinde kapanış gerçekleştirdi.

Spot altında tarımdışı istihdam verisi sonrası sert satış gerçekleşti. Hafta ortasında $1,830 ile tekrar direnç seviyesini test eden altın, Fed üyelerinden gelen şahin açıklamalar ve güçlü ISM servis verisi sonrası yaşadığı düşüşü, oldukça pozitif gelen taımdışı istihdam verisinin ardından daha sert yaşadı. Yükselen tahvil getirileri ve USD’ye talep altın fiyatını $40 aşağı çekerken, $1,760’a yaşanan çekilme ile Haziran sonundan bu yana en düşük seviye görüldü.

Petrol kontratları hafta genelinde zayıf işlem gördü. Delta varyantının öne çıkardığı kapanmalar ve gelişmekte olan ülkelere dair kaygılar petrol fiyatlarını baskılarken, haftalık bazda yaklaşık 8%’lik düşüş ile Ekim 2020’den bu yana en kötü haftalık performans sergilendi. Gün içinde $70’i test eden Eylül vade WTI kontratı, istihdam verisi sonrası güçlenen USD’ye paralel satış görerek günü $68 seviyesinde noktaladı.

Kaynak İş Yatırım

Uluslararası piyasalar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Bir Gazete - Bir Gazete, Son Dakika ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!