Karadeniz’de sel felaketinde ölenlerin sayısı artıyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Batı Karadeniz bölgesinden başlayan aşırı yağışlar sebebiyle Bartın, Kastamonu ve Sinop sanki felaketi yaşıyor. Sel sebebiyle 38 vatandaşımız yaşamını yitirdi, 12 vatandaşımızın ise tedavisine devam ediliyor. Bölgede ise arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

11 Ağustos 2021 tarihinde Batı Karadeniz bölgesinde başlayan aşırı yağışlar neticesinde Bartın, Kastamonu ve Sinop kentlerinde sel ve su baskınları yaşandı. Bartın ili Ulus ilçesi, Kastamonu ili Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri ve Sinop ili Ayancık ilçeleri selden etkilendi.

38 VATANDAŞIMIZ YAŞAMINI KAYBETTİ Afetin hemen sonrasında bütün alakalı kurumların personel ve araç desteğiyle tahliye, arama-kurtarma ve müdahale çalışmalarına başlandı. Meydana Gelen sel sebebiyle Kastamonu’da 32, Sinop’ta 6 vatandaş yaşamını yitirdi. 12 vatandaşımızın tedavilerine hastanelerde devam ederken, Bartın’da kaybolan 1 vatandaşımızı arama çalışmaları devam etmektedir. ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI KESINTISIZ DEVAM EDİYOR AFAD Başkanlığı Afet ve Acil Vaziyet Yönetimi Merkezi faaliyete geçirilmiş; bütün çalışma grupları, üst düzey yönetici ve temsilcilerinin katılımıyla 7 gün 24 saat çalışma aslına göre çalışmaya başlandı. Bartın İli Ulus Akörensöküler Köyü’nde kaybolan bir vatandaşımızı arama çalışmaları AFAD, İtfaiye, UMKE ve Jandarma ekipleri ile sürdürülüyor. Sinop Ayancık ve Kastamonu Bozkurt İlçelerinde arama ve kurtarma ekipleri tarafından çalışmalar kesintisiz devam ediyor. Bölgede yürütülen çalışmalarda AFAD, Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma, 112, UMKE, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ, İl Özel İdaresi, İHH ve YEDAŞ personel ve araçları görev yapıyor. TAHLİYE EDİLEN VATANDAŞLAR Bartın’da Ulus İlçesinde sel afeti sonrası 341; Kastamonu’da toplamda 1025 vatandaşımız tahliye edildi. Helikopter ve bot vasıtasıyla tehlikeli bölgelerde bulunan afetzedeler güvenli bölgelere tahliye edilmektedir. Sinop’un Ayancık ilçesi ve mahallelerinden 511 afetzede 2 helikopter aracılığıyla tahliye edildi.. Tahliye edilen 511 afetzededen 457’si yakınlarının yanına tahliye edidi.

ENERJİ DESTEĞİ Bartın il genelinde elektrik verilemeyen köy kalmadı. Kastamonu genelinde 89 köye ve Sinop’ta 85 köye elektrik ise verilemiyor. Kastamonu’ya Samsun AFAD’dan 1 mobil enerji aracı bölgeye sevk edilmiştir. Sinop’taki çalışmalarda kullanılmak üzere Samsun’dan jeneratör sevk edildi. Kastamonu Bozkurt ilçesinde 3 tane jeneratör sahada aktif vaziyettedir. Sinop Ayancık ilçesinde 7 tane jeneratör aktif vaziyettedir. KAPANAN YOL VE KÖPRÜLER Kastamonu’da; yağışlar sebebiyle Çatalzeytin Köprüsü, Küre İkiçay Köprüsü, Azdavay Köprüsü yıkılmış, Valay-1 Köprüsünün ayaklarında ve Kanlıçay Köprüsünün yaklaşım dolgularında hasar yaşanmış, söz konusu bölgelerde yol trafiğe kapatılmıştır. Bartın’da; yağışlar sebebiyle Kavlakdibi Köprüsü ve Kumluca 2 Köprüsü yıkılmıştır. Sinop’ta; yağışlar sebebiyle İkisu Köprüsünde hasar meydana gelmiştir. Çatalzeytin-Türkeli yolu, Türkeli-Erfelek-Sinop yolu ile Ayancık-Sakız yolu yaşanan hasarlar sebebiyle trafiğe kapatılmıştır. Kastamonu ve Sinop Havaalanları, bölgedeki demiryolu hatları ile kıyı yapılarında ulaşımı etkileyen bir problem bulunmamaktadır. BOZKURT İLÇESİ AFET BÖLGESİ İLAN EDİLDİ 38 kişinin yaşamını yitirdiği Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde arama ve kurtarma çalışmaları sürerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün afet bölgesine ziyarete gitti. Bölgede halka seslenen Erdoğan; Kastamonu, Bartın ve Sinop’ta selden etkilenen yerlerin afet bölgesi ilan edildiğini açıkladı.

Karadeniz’de sel felaketinde ölenlerin sayısı artıyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Bir Gazete - Bir Gazete, Son Dakika ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!