TBMM Genel Kurulu’nda, ‘Şerefsiz’ tartışması (siyaset)

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

(Video eklendi)

CHP’Lİ AKAY, SUÇ ÖRGÜTLERİNİN BULUNDUĞU 20 METRELİK LİSTEYİ GENEL KURUL’DA SERGİLEDİ

TBMM Genel Kurulu, ‘Sermaye Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerine görüşmelere başladı. Teklif üzerine partisinin görüşlerini açıklamak üzere söz alan CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, kripto para piyasalarıyla ilgili teklifin kanunlaşmasıyla birlikte Türkiye’nin gri listeden çıkması için önemli olduğunu belirterek, “Biliyorsunuz, Mali Eylem Görev Gücü tarafından gri listeye alındık. Bu gri listeden çıkmamız için de 40 kriterden kalan bir kriterin kripto para piyasalarıyla ilgili düzenleme olduğu ifade edilmişti. Bu düzenleme, kanun teklifi buradan geçtikten sonra biz ay sonundaki yani 28 Haziran’daki toplantıda gri listeden çıkmayı umuyoruz. Bunun için de gerekli çalışmaların titizlikle yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘ULUSLARARASI SUÇ ÖRGÜTLERİNİN OLDUĞU LİSTE 20 METREYİ BULDU’

Akay, geçen yılın aralık ayı içerisinde Türkiye’de yakalanan suç örgütlerinin bulunduğu bir listeyi paylaştığını hatırlatarak, “Uluslararası suç örgütleriyle ilgili, kırmızı bültenle aranan suç örgütleri, uyuşturucu baronları, çetelerle ilgili bir liste paylaşmıştım. O listeyi paylaştığımda 4,5 metreydi, şimdi, aradan geçen süre içerisinde bu liste şimdi burada da göreceğiniz şekliyle yaklaşık 20 metrelik bir liste bu, yırtılsın da istemiyorum. (Akay, listeyi meclis zeminine serdi) Şöyle bir liste yani bu, İçişleri Bakanlığı’mızın, emniyet güçlerimizin, güvenlik güçlerimizin nasıl güzel çalıştığını da gösterir bir liste bir taraftan tabii. Bu suç örgütleri, uyuşturucu baronları yakalanmışlar, ülkemizde cirit atıyorlardı, kendilerine teşekkür ediyoruz. Tabii, bir taraftan da buradaki yakalanan kişilerle ilgili çeşitli yaptırımların yapılması önemli, yani yasal takiplerinin yapılması, cezalandırılması önemli ve yurt içindeki bağlantılarının kimler olduğu da önemli. Bu 20,5 metre Sayın Vekilim, 20,5 metre. Daha da gider, bir de burada yurt içinde yakalananlar yok, sadece uluslararası örgütler var ve bir kısım yakalananların isimlerinin de açıklanmasından da vazgeçildi. 42 kişi yakalanıyor ama kimler olduğu söylenmiyor, toplu söyleniyor. Biz bu listeyi açıkladıktan sonra toplu açıklamalar gelmeye başladı. Şunu ifade ediyorum, burada MASAK yetkilileri de var. Bu suç örgütlerinin Türkiye’deki ayağı nedir, buradaki kişilerle ilgili hesap hareketleri nedir? Bunlar suç gelirlerinin aklanmasıyla ilgili, kripto para piyasalarıyla ilgili de bir taraftan bu para transferleri yurt dışına oluyor, aklamada da kullanılıyor, bu yasa onun için de önemli, buradaki konularla ilgili de takipçisi olacağız” dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

TBMM Genel Kurulu’nda, ‘Şerefsiz’ tartışması (siyaset)
Giriş Yap

Bir Gazete - Bir Gazete, Son Dakika ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!