Torun: “Erdoğan felaket anında fırsatçılık, afet yerinde partizanlık yapmıştır”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yangın ve sel afetlerinden zarar gören vatandaşlar için yardım kampanyası başlatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nı değerlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yangın ve sel afetlerinden zarar gören vatandaşlar için yardım kampanyası başlatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nı değerlendirdi. Torun açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yangın ve sel afetlerinden zarar gören vatandaşlar için yardım kampanyası başlatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nı değerlendirdi. Torun, kararla belediyelerin afetlerden sonra nakdi yardım toplamasının engellendiğini belirterek, “Erdoğan, afet yerinde bile partizanlık yapmanın derdine düşmüştür. Erdoğan’a sesleniyorum: Feriştahınız da gelse, belediyelerimizin yardımlarına engel olamayacaksınız. Vesayetçi anlayışa papuç bırakmayacağız” dedi.

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Torun, belediyelerin sel bölgelerine yönelik yardımlarını açıkladı ve Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı Kararı’nı değerlendirdi. Torun, şu açıklamalarda bulundu:

107 ARAÇ, 214 PERSONEL: Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangınlarının ardından maalesef en büyük sel felaketlerinden birini yaşıyoruz. CHP olarak, sel felaketi haberini alır almaz çalışmalara başladık. Belediyelerimiz, bölgeden gelen talepleri karşılamak için seferber oldu. Şu an itibarıyla; sel bölgelerine, 107 araç ve 214 personel desteği gönderildi. Bunun yanında; 15 tır su, 10 bin gıda kolisi, 50 bin ekmek, onlarca jeneratör, binlerce kıyafet ve temizlik malzemesi bölgeye ulaştırıldı.

IBAN TEPKİSİ: Belediyelerimiz maruz kaldığımız her afette, birlik ve beraberlik anlayışıyla, elinden gelen desteği sağlamaktadır, sağlamaya da devam edecektir. İktidar sahipleri de milletimiz için tüm imkânlarını seferber etmek zorundadır. Ancak üzülerek ifade ediyorum ki, vatandaşın destek beklediği bu iktidar, vatandaştan para isteyecek kadar aciz hale gelmiştir. Mültecilere 40 milyar dolar harcamakla övünen ancak can derdindeki vatandaşa destek yerine IBAN gönderen bir iktidar artık tek kelimeyle çürümüştür. Vatandaş kendi sorununu kendi parasıyla çözecekse siz niye varsınız? Topladığınız vergileri nereye harcadınız? Milletin parasını kimlere yedirdiniz ki şimdi çıkmış vatandaştan para istiyorsunuz?

BELEDİYELERE ENGEL: Resmi Gazete’deki kararla, Erdoğan sadece halka IBAN vermekle kalmadı. Erdoğan’ın asıl niyetini ve felaket anında bile nasıl fırsatçılık yaptığını açıklamak isterim.3 Şubat 2021’de yine Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, depremler sonrasında yardım kampanyası başlatma yetkisi AFAD’a verilmişti. Erdoğan şimdi, yangın ve sellerden sonra insani yardım kampanyalarını koordine etme yetkisini de AFAD’a, yani kendisine aktardı. Belediyelerin yardım hesabı açması engellendi, yardımların da AFAD’a aktarılması istendi.

VESAYETE PAPUÇ BIRAKMAYACAĞIZ: Bunun anlamı şudur: Belediyelerin nakdi yardım toplama ve dağıtma yetkisi elinden alınmıştır. Yani Erdoğan, afet yerinde bile partizanlık yapmanın derdine düşmüştür. Çünkü iktidarın siyasi hırsı, artık gözünü de kör etmiştir. Erdoğan’a sesleniyorum: Feriştahınız da gelse, belediyelerimizin yardımlarına engel olamadınız, olamayacaksınız. Bu bir vesayetçi anlayıştır ve biz bu vesayetçi anlayışa asla papuç bırakmayacağız.

TEK TEK AŞACAĞIZ: Pandemi sürecinde bu milletin 15 milyon liralık bağışına el koyma acizliğini gösterdiniz. Bundan sonra da ne yaparsanız yapın, hangi engeli çıkarırsanız çıkarın, tek tek aşacağız. Vatandaşlarımız müsterih olsun: Bizim belediyelerimizin yeri sizin yanınızdır.”

Torun: “Erdoğan felaket anında fırsatçılık, afet yerinde partizanlık yapmıştır”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Bir Gazete - Bir Gazete, Son Dakika ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!