Türkiye’nin sınırlarına 1040 kilometre duvar örüldü!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kaçak geçişleri önleme ve terörle mücadele kapsamında Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu sınırlarında ortalama 1040 kilometre duvar örüldü. Geriye kalan ortalama 150 kilometrelik bölümün inşası ise devam ediyor.

Yasadışı geçişleri engellemeye yönelik duvar yapılması kararı, 2015 senesinde planlamaya alındı. İlk olarak da 20 Ocak 2016’da Hatay’ın Yayladağ ilçesindeki Suriye sınırına beton duvar örme işlemi başladı. Duvarın donanımlarında gözetleme kulesi, devriye yolu, güçlendirilmiş kafes tel, aydınlatma sistemleri, etkin hudut birlikleri, balon, ve mobil zırhlı araçlar ile hava ve karadan gözetleme, akustik sensörler, uzaktan kumandalı silah sistemleri, lazer imha edici silah, otomatik algılama yazılımları bulunuyor. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre Suriye sınırına 892 kilometrelik duvar örülerek, projenin yüzde 98’i tamamlandı ve geriye yalnızca 18.9 kilometrelik bölüm kaldı.

Türkiye ile İran arasındaki 560 kilometrelik sınırın 147.4 kilometrelik bölümüne de duvar yapılması kararlaştırıldı. Iğdır, Ağrı, Van ve Hakkâri illerini kapsayan bu bölümdeki maliyeti valilikler ve TOKİ karşılıyor. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, sınırdaki duvar hattı ile alakalı olarak yaptığı açıklamada, “Amacımız düzensiz göçmenlerin burayı kullanmalarına engel olmak, kaçakçılar ve en önemlisi de teröristler de yer yer bu güzergahları kullanabiliyorlar. Bu duvar her üç geçiş için de elimizi rahatlatacaktır” demişti. Yetkililer Irak sınırına da 35 kilometrelik duvar örüleceği bilgisini verdi. Duvar örme işlemleri tamamlandığında, duvar uzunluğu 1189.3 kilometre olacak.

Türkiye’nin sınırlarına 1040 kilometre duvar örüldü!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Bir Gazete - Bir Gazete, Son Dakika ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!