Eski Dışişleri Bakanı Yakış, hayatını kaybetti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANKARA, (DHA)- ANKARA’da özel bir hastanede tedavi gören eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış (86), hayatını kaybetti.

Ankara’da bir süredir özel bir hastanede tedavi gören eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, bugün sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Evli ve bir çocuk babası Yakış’ın cenazesi, yarın saat 11.00’de TBMM’de düzenlenecek töreninin ardından memleketi Düzce’nin Akçakoca ilçesinde toprağa verilecek.

YAŞAR YAKIŞ

1938 yılında Akçakoca’da doğan Yaşar Yakış, 1962 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu ve aynı yıl Dışişleri Bakanlığı’ndaki görevine başladı. İlk yurt dışı görevinde Anvers Başkonsolosluğu Muavin Konsolosluğuna atanan Yakış, Lagos, Roma ve Şam Büyükelçilikleri ile Brüksel’deki NATO Daimi Temsilciliğinde çeşitli görevler üstlendi. 1988 yılında Türkiye’nin Riyad Büyükelçiliği görevine atanan Yakış, daha sonra sırasıyla Kahire Büyükelçiliği, Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi ve Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi görevlerinde bulundu. 1992-1995 yıllarında Ekonomik İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüten Büyükelçi Yakış, 2001 yılında Dışişleri Bakanlığı’ndan emekli oldu ve ardından AK Parti kurucu üyesi olarak siyasete atıldı. 3 Kasım 2002’de düzenlenen genel seçimlerde Düzce’den milletvekili seçilen Yakış, 18 Kasım 2002 tarihinde de Dışişleri Bakanı olarak atandı. Yakış, 19 Kasım 2002 ile 14 Mart 2003 tarihleri arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Fransızca, İngilizce ve Arapça bilen Yakış’ın Orta Doğu’ya ilişkin, çeşitli dergilerde yayınlanmış makaleleri ve Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanan ‘Türkiye, Suriye ve Irak Arasında Su Sorunları’ adlı bir kitabı bulunuyor. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Eski Dışişleri Bakanı Yakış, hayatını kaybetti
Giriş Yap

Bir Gazete - Bir Gazete, Son Dakika ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!