İBB Spor Kulübü 24 sporcusuyla olimpiyat yolcusu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İBB Spor Kulübü 24 sporcusuyla olimpiyat yolcusu

Faruk SAVAŞ – Hadican EROL / İSTANBUL, (DHA) – İBB Spor Kulübü, Paris 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’yi, 11 olimpik ve 13 paralimpik olmak üzere, toplam 24 sporcu ile temsil edecek.

Ay-yıldızlı formayı olimpiyatlarda ve Paralimpik Oyunları’nda temsil edecek sporcuları kamuoyuna tanıtım toplantısı İBB’nin Saraçhane’deki merkez yerleşkesinde düzenlendi. Sporcularla bir araya gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul iki kıtayı, insanlığı kültürleri, medeniyetleri birleştiren, doğu ve batıyı bir araya getiren, Avrupa’yı taçlandıran bir kent. Bence İstanbul ve Türkiye Avrupa’nın bir parçası ama aynı zamanda İstanbul Avrupa’nın merkezi bir kent olarak olimpiyatla buluştuğunda sadece İstanbul bundan taçlanmayacak, olimpiyat oyunları da İstanbul’da olimpiyatları yaparak taçlanmış olacak” dedi.

26 Temmuz ile 8 Eylül tarihleri arasında Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek Paris 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları’na ve Paralimpik Oyunları’na katılacak sporculara ait kota açıklandı. Türkiye’den Olimpiyat Oyunları’na 100 sporcu, Paralimpik Oyunları’na ise 81 sporcu katılacak.

İBB Spor Kulübü Yaz Olimpiyat Oyunları’nda 4 branşta 11 sporcu, Paralimpik Oyunları’nda ise 6 branşta 13 sporcu ile Türkiye’yi temsil edecek. İBB Spor Kulübü böylece Türkiye’den toplam 181 sporcunun katılacağı Paris 2024 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na 24 sporcu ile katılma hakkı kazandı.

Toplantıda ilk sözü alan İBB Spor Kulübü Başkanı Fatih Çimen, “Olimpiyat Oyunları, spor dünyasının en köklü ve prestijli organizasyonudur. Bir ülkenin sportif başarısının ve bir sporcunun kariyerine en iyi ayna tutan platformdur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü olarak 2000 yılından bu yana katıldığımız 6 olimpiyatta 4 altın madalya 6 gümüş madalya 8 bronz madalya olmak üzere ülkemize toplamda 18 madalya kazandırdık. Son yapılan 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarına 21 sporcumuz ile katılım başarısını gösterdik ve üç madalya kazandık. Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nda mevcut madalyalarımıza yenilerini ekleyeceğimizden hiç şüpheniz olmasın” diye konuştu.

EKREM İMAMOĞLU: SPORU BİLEN SPOR İNSANLARIYLA ADIM ATMAYI KENDİMİZE KARAKTER EDİNDİK

Paris’te Türkiye’yi temsil edecek sporculara hitap eden Başkan İmamoğlu, “Açıkçası İstanbul kentinde geleceğe dair baktığında hangi eksik var ise bunun adı atletizm branşında güçlü bir atletizm pisti olabilir ya da bunun adı en güçlü şekliyle su sporları merkezi olabilir ya da buz pisti olabilir daha güçlü kavramlarla hangi konuda hangi eksiği var ise bunu giderme ile ilgili dediğim gibi bilim insanlarıyla, bu sporu bilen spor insanlarıyla adım atmayı kendimize karakter edindik. Bu anlamda uzman spor insanlarıyla birlikte sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin ilk spor master planını hazırlayan kadro oldu. Bu planda ortaya koyduğumuz ihtiyaçlar ve hedefler doğrultusunda yatırımlarımızı hayata geçiriyoruz, rastgele değil bilimin ışığında bunu yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“SIKI BİR OLİMPİYAT İZLEYİCİSİYİM”

İmamoğlu, “Ben bile çocukluğumdan beri, yani olimpiyat deyince tüylerim diken diken olurdu. Sanırım ilk 1976 Montreal’in böyle görüntülerine TRT‘den izlemeye başladığımdan itibaren, inanın sıkı bir olimpiyat izleyicisiyim. Dolayısıyla bu 2024 Olimpiyat Oyunları’nın aynı zamanda bizim 100. yılımız yani olimpiyatlara katılımımızın da 100. yıl dönümü. Daha özel bir durum söyleyeyim; Cumhuriyeti ilan eden Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları Cumhuriyetin ilanını netleştirmeden olimpik sporlara ilgi gösteren komiteyi kuran ve olimpiyata hazırlık yapan, 1924 olimpiyatlarına katılma ile ilgili insanları faaliyete geçiren muazzam bir bakış açısıyla bizi olağanüstü bir geleceğe hazırlamışlardır” şeklinde konuştu.

2036 olimpiyatlarının ev sahipliği yolculuğunu hep beraber başarmak istiyoruz Ekrem İmamoğlu, “Bir başarıyı daha elde etmek istiyoruz. 2027 Avrupa Oyunları’nda çok güzel bir çoklu organizasyon gerçekleştirmenin ilkini, istanbul’da elde ettiğimizin akabinde sağlam bir 2036 olimpiyatlarının ev sahipliği yolculuğunu hep beraber başarmak istiyoruz. Burada belki de sporcularımızın bir kısmı o tarihte de sporun içinde olabilir ama bir kısmı belki o günün yöneticileri olarak olimpiyatı İstanbul’da yaşayacaklar ve yaşatacaklar. İstanbul iki kıtayı birleştiren, insanları birleştiren, insanlığı birleştiren, kültürleri birleştiren, medeniyetleri birleştiren, doğu ve batıyı bir araya getiren, Avrupa’yı taçlandıran bir kent. Bence İstanbul ve Türkiye Avrupa’nın bir parçası ama aynı zamanda İstanbul Avrupa’nın merkezi, dünyanın merkezi noktasında bir kent olarak olimpiyatla buluştuğunda sadece İstanbul bundan taçlanmayacak gururlanmayacak, bence olimpiyat oyunları da İstanbul’da olimpiyatları yaparak taçlanmış olacak” dedi.

MERVE DİNÇEL KAVURAT: OLİMPİYAT KELİMESİ BİLE TÜYLERİMİZİ DÜKEN DİKEN ETMEYE YETİYOR

Paris’te Türkiye’yi ve İBB’yi temsil edecek sporcular adına konuşan milli tekvandocu Merve Dinçel Kavurat ise, “Olimpiyatlara erişmek ise her sporcunun en büyük hayali. Olimpiyat kelimesi bile tüylerimizi diken diken etmeye yetiyor. Hepimiz bu muazzam organizasyonun bir parçası olmak için gecemizi günümüze, gündüzümüze katarak çalıştık. Çekilen onca çileye, yapılan onca fedakarlığa, ailemizden ayrı kaldığımız onca vaktin sonunda güzel bir yola çıkacak ve hepimiz Paris olimpiyatlarını şu an biletinizi aldık ve cebimize koymuş bulunuyoruz. Ama bitti mi hayır, her şey yeni başlıyor. Şimdi daha önemli bir görevimiz var o da ülkemizi gururlandırmak” değerlendirmesinde bulundu.

24 SPORCU İBB VE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK

Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na İBB Spor Kulübü adına katılmaya hak kazanan sporcuların tam listesi ise şöyle:

“Güreş: Burhan Akbudak, Zeynep Yetgil, Buse Tosun Çavuşoğlu.

Tekvando: Merve Dinçel Kavurat, Nafia Kuş Aydın, Hakan Reçber, Emre Kutalmış Ateşli.

Judo: Salih Yıldız, Mihael Zgank, Vedat Albayrak.

Badminton: Neslihan Yiğit Arın.

Para Judo: Onur Taştan, Ecem Taşın Cavdar, Cahide Eke, Nazan Akın Güneş.

Para Okçuluk: Yağmur Şengül, Sadık Savaş, Yavuz Papağan.

Para Atletizm: Mikail Al, Rabia Cirit, Abdullah Ilgaz.

Para Halter: Nazmiye Muratlı.

Para Tekvando: Mahmut Bozteke.

Para Yüzme: Elif İldem.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Toplantıya katılan sporculardan detaylar

-Sporcuların sahneye gelişlerinden detaylar

-İBB Spor Kulübü Başkanı Fatih Çimen’in konuşması

-Milli sporcu Merve Dinçel Kavurat’ın konuşması

-Ekrem İmamoğlu’nun konuşması

-Aile fotoğrafı çekilmesi

-Diğer genel ve detay görüntüler

(FOTOĞRAFLI)

İBB Spor Kulübü 24 sporcusuyla olimpiyat yolcusu
Giriş Yap

Bir Gazete - Bir Gazete, Son Dakika ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!