Çin’de otomobil üretimi ve satışları geriledi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’de otomobil üretimi aralık ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,2, satışı ise yüzde 8,4 azaldı.

Son zamanlarda Çin’de satışların düşmesi, Tesla gibi bazı üreticilerin fiyat indirimi yapmasına neden olmuştu.

Çin’de Aralık 2022’de otomobil üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,2, satışlar ise yüzde 8,4 düşüş gösterdi.

Çin Otomobil Üreticileri Birliği’nin (CAAM) verilerine göre, geçen yılın aralık ayında 2 milyon 383 bin otomobil üretilirken, 2 milyon 556 bin yeni araç satıldı.

Otomobil üretimi aralıkta yıllık bazda yüzde 18,2, otomobil satışları ise yüzde 8,4 düşüş gösterdi.


Otomobil ihracatı arttı

AA’nın haberine göre, otomobil ihracatı ise aralıkta yıllık yüzde 45,4 arttı. Kasımda 324 bin otomobil ihraç edilirken, bunların 275 binini binek otomobiller, 49 binini ticari araçlar oluşturdu. 2022 yılının genelinde otomobil üretimi 3,4, satışlar 2,1 ve ihracat yüzde 54,4 artış gösterdi.


Elektrikli araç satışları artıyor

Öte yandan “Yeni Enerji Aracı” (NEV) olarak adlandırılan, şarj edilebilen pilli, hibrit ve yakıt hücreli elektrikli otomobillerin satışı, Aralık 2022’de önceki yıla göre arttı. Aralıkta 795 bin NEV üretilirken 814 bin aracın satışı yapıldı. Hem üretim hem de satışlarda geçen yıla göre yüzde 51,8 artış kaydedildi.

Çin’de otomobil üretimi ve satışları geriledi

Giriş Yap

Bir Gazete - Bir Gazete, Son Dakika ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!