Otomotivde çip krizi 2023’te devam ediyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zayıflayan tüketim talebi elektronikte yaşanan çip krizini hafifletirken, elektrikli araçlara geçiş nedeniyle otomotiv endüstrisine yönelik çip ihtiyacı ise giderek artıyor.

Geçen yılın başlarında otomotiv sektöründe patlak veren küresel çip tedarik sorunları nedeniyle birçok marka, zaman zaman üretimi durdurma kararı alıyor. Çip krizinin günümüzde bile hala devam etmesi, markaları zor durumda bırakıyor.

Zayıflayan tüketim talebi elektronikte yaşanan çip krizini hafifletmeye başladı. Ancak, elektrikli araçlara geçiş nedeniyle otomotiv endüstrisine yönelik çip ihtiyacı giderek artıyor.

Çip şirketleri otomotivi tercih ediyor

Dünyanın önde gelen otomotiv çipi üreticilerine tasarımlar lisanslayan Arm’ın toplam gelirleri 2022’de yüzde 35 artarak 2,7 milyar sterline ulaşırken, otomotiv biriminden elde ettiği gelirler son dört yılda beş kat arttı.

D2D Advisory analisti Jay Goldberg, yarı iletken endüstrisinde büyüme hamlelerinin çok iyi gittiğini belirtirken, otomotiv pazarını ise henüz domine eden bir şirketin olmadığını ve rekabetin boyutunun günden güne artacağını vurguluyor.

Yapılan araştırmada, araç üretiminin 2021 yılında 13 milyonla benzeri görülmemiş seviyelere gerilediği Avrupa’da durumun daha kötü olduğu belirtilirken, Çin’deki karantina kapanmaları ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle ortaya çıkan ek tedarik zinciri aksaklıkları nedeniyle üretimdeki toparlanmanın yeniden sekteye uğradığı ifade edildi.

Otomotivde çip krizi 2023’te devam ediyor

Giriş Yap

Bir Gazete - Bir Gazete, Son Dakika ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!