Uzmanından YKS’ye girecek öğrencilere tavsiyeler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL, (DHA)- 17-18 Haziran’da gerçekleşecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi aday öğrencilere bilgi veren psikolojik danışman Bahadır Recep Gündüz, başarıyı artırmaya yönelik tavsiyelerde bulundu.

TYT sınavının daha çok zamanı kontrol edebilmeyi, okuma, anlama ve yorum becerisini ve analiz yeteneğini ölçtüğünü ifade eden İstanbul Rumeli Üniversitesi’nden Psikolojik Danışman Bahadır Recep Gündüz, “Bu sebeple TYT çalışırken süre tutmalı ve paragraf sorusunu çözerken, yanlış ve eksik bilgi dahi içerse sadece paragrafta verilen bilgileri ve öncülleri kullanarak cevaplamalısınız. AYT daha çok ezber yeteneğini ve formül bilgini ölçen bir testtir. Bu noktada sorulara acele etmeden yaklaşmalısınız. Kalan zamanda eksik konularının üzerine giderek doğru sayını arttırabileceğinizi unutmayın” diye konuştu.

“STRES DURUMUNDA TEMEL NEFES TEKNİĞİNİ UYGULAYIN”

Öğrencilere sorularla inatlaşmama uyarısında bulunan Gündüz, “Turlama tekniğini kullanın. İlk önce bildiğiniz, size kolay gelen soruları çözün. Kalan zamanda ise boş bıraktığınız sorulara dönerek zamanı daha verimli kullanabilirsiniz. Çalışmalarınızı 45 dakika ders 15 dakika mola şeklinde planlayın. 45 dakika dikkatinizi toplayamıyorsanız farklı zaman yönetimi tekniklerini deneyebilirsiniz. Örneğin pomodoro tekniği 25 dakika çalışmayı ardından 5 dakika mola vermeyi içerir. Bununla başlayabilirsiniz. Denemede zor bir soruda stres yaparsanız temel nefes tekniğini uygulayabilirsiniz. Arkanıza yaslanıp 1 dakika boyunca derin nefes almak hem bedeninizi hem de zihninizi sakinleştirecektir” dedi.

“SERİ DENEME ÇÖZÜMLERİ YAPMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Aday öğrenciler, konu eksiklerini bir an önce gidermeli ve farklı kaynaklardan soru çözümleri yapması gerektiğini ifade eden Gündüz, “Bu noktada seri deneme çözümleri yapmak çok önemlidir. Öğrenciler konu eksiklerini giderdikten sonra her gün 1 TYT ve 1 AYT çözmeye ve denemeleri analiz etmeye gayret etmelidir. Her denemeden sonra analiz yapmalı, yanlış yaptıkları soruları incelemeli ve kalan zamanı bu şekilde değerlendirmelidir” diye konuştu.

“SINAVA KADAR HER GÜN 30 PARAGRAF ÇÖZÜN”

Öğrencilere konu çalışması yaparken internetteki kaynaklardan yararlanma tavsiyesinde bulunan Gündüz, “Kalan zamanda eksikleri giderebileceğiniz, zamanı değerlendirebileceğiniz ve seviyenize uygun sorularla uğraşacağınız bir ders programı oluşturun. Tüm çalışmalarınızı süre tutarak yapmaya gayret edin. Özellikle sınavda hızlı ve doğru yapabilmek adına sınava kadar her gün 30 paragraf çözmek önemli olacaktır” dedi.

“ÇALIŞMA ORTAMINIZI, BESLENME VE UYKU DÜZENİNİZİ AYARLAYIN”

Çalışma ortamının rahat ve ferah olmasına özen gösterilmesi gerektiğini söyleyen Gündüz “Bazen farklı ortamlarda ders çalışmayı deneyin. Çalışmalarınızı kütüphane, dershane gibi yerlerde yapabilirsiniz. Soru çözerken ortamın sessiz olduğundan emin olun. Beslenme ve uyku düzeninizi ayarlayın. Kalan zamanda her gün en az 7 saat uyumaya, iyi bir kahvaltıdan sonra derse başlamaya ve 3 öğün beslenmeye dikkat edin” ifadelerini kullandı.

“KENDİNİZE İNANMAKTAN VAZGEÇMEYİN”

Öğrencilere, en önemli konunun kendilerine inanması olduğunu vurgulayan Gündüz, “YKS’nin zekayı değil çalışmayı, analiz becerinizi ve ezber yeteneğinizi ölçtüğünü unutmayın. İyi yaptığınız şeyleri kendinize hatırlatın ve geliştirmeniz gereken alanların üzerine gidin. Sınavdan önce ve sınav anında olumlu düşünmeyi asla bırakmayın” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Uzmanından YKS’ye girecek öğrencilere tavsiyeler

Giriş Yap

Bir Gazete - Bir Gazete, Son Dakika ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!