Şile Bezi Kolektif Tasarım Merkezi ilk etkinliğini gerçekleştirdi 

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL, (DHA) – Şile Bezi’nin dokusunu markalaştırarak Şile’nin kültürel mirasına değer katmayı hedefleyen Şile Bezi Kolektif Tasarım Merkezi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın koordinasyonu ve Şile Belediyesi’nin liderliğinde çalışmalarına başladı. Şile Bezi’nin tüm dünyada tanıtmayı ve yaşatmayı hedefleyen merkez, Yaratıcı Endüstriler Mali Destek Programı kapsamında hayata geçirildi. Merkez ilk etkinliğinde Şile Bezi’ne ilgi duyan, dokuyan ve tanıyan girişimci adaylara ve sektör profesyonellerine eğitim semineri düzenledi. 

Çıkılan yolculuğun çok güzel başarıların başlangıcı olacağına inandığını belirten Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, “Şile Belediye Başkanı olduğumda bir hayal kurduk. Bu hayali gerçekleştirmek için de ciddi adımlar attık, projeler ürettik.  Mahallelerimizdeki atölyelerimizde eğitimler verdik, bez üretimine başladık. Üretime destek sağlayacak Şile Bezi Üretim Tesisimizi TOKİ ile inşa ediyoruz. Bugün, ürünlerimizi çıkarmak Şile Bezi’nin çok daha büyük projelerin içinde yer alabilmesi adına Kolektif Tasarım Merkezi projesini de aktif olarak hayata geçirdik. Bu merkezimizde kadınlarımıza girişimcilikten, e-ticarete, moda tasarımından, yaratıcılığa, workshoplardan, keçe boyama, baskı tekniklerine kadar birbirinden farklı atölyeler düzenleyeceğiz. İlk seminerimizi katılan tüm kadınlarımıza, eğitmenlerimize ve bu projeyi hayata geçirebilmek için gece gündüz çalışan tüm ekibime teşekkürü bir borç bilirim. Şile Bezi Kolektif Tasarım Merkezi hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Şile Bezi Kolektif Tasarım Merkezi’nde düzenlenen ilk seminerde Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) Genel Sekreteri Zeynep Demir, ‘Kadın Girişimciliğinde Markalaşmanın Yol Haritası’ başlığıyla bir söyleşi gerçekleştirdi. Seminere katılmaktan mutluluk duyduğunu belirten Demir, kadın girişimciliği ve markalaşma ile ilgili şunları söyledi:

 “Kadın girişimciliği, markalaşma ve yaratıcılık konularında deneyimlerimi paylaşarak katılımcılara ilham vermek benim için önemli bir fırsat. Kadınların gücünü ve potansiyelini markalaşma sürecinde ortaya çıkararak ekonomik bağımsızlıklarını güçlendirmek, toplumsal kalkınmada büyük bir etki yaratır. Şile Bezi’nin eşsiz dokusunu bu proje aracılığıyla değerlendirecek olan kadın girişimciler, markalaşmanın yol haritasını çizecek ve gelecekteki başarılarını şekillendirecektir. Şile Bezi Kolektif Tasarım Merkezi’nin kadın girişimciliğini desteklemesi ve yaratıcılığı teşvik etmesi, sektöre yeni bir dinamizm kazandıracaktır. Bu projenin başarılı olacağına inanıyorum ve kadınların potansiyellerini keşfetmeleri ve kendi markalarını oluşturmaları için onlara cesaret ve destek vermekten mutluluk duyuyorum.”

“KADINLARA REHBERLİK ETMEK İÇİN BURADAYIZ”

Şile Bezi Kolektif Tasarım Merkezi Koordinatörü Gülşah Yıldız ise Şile Bezi’nin markalaşması için bir platform oluşturarak kadın girişimcilerin gücünü ortaya çıkarmayı hedeflediklerine dikkat çekti. Yıldız, “Kadınların yaratıcılığını ve iş fikirlerini desteklemek, onlara markalaşma yolunda rehberlik etmek için buradayız. Şile Bezi’nin eşsiz dokusuyla birleşen kadın girişimcilik potansiyeli, bu proje sayesinde ulusal ve uluslararası arenada parlayacak. Şile Bezi Kolektif Tasarım Merkezi, Şile Bezi’nin köklü geçmişini koruyarak geleceğe taşımanın yanı sıra yeni nesillerin girişimcilik ruhunu canlandırmayı ve yaratıcı endüstrilerin büyümesine katkı sağlamayı amaçlıyor” diye konuştu.
 
Seminer kapsamında KADEM Genel Sekreteri Zeynep Demir, Şile Bezi ürünlerinin satışa sunulduğu showroom ve El Sanatları Merkezi’ndeki atölyeleri ziyaret etti. Atölyelerde üretim yapan kadınlardan bilgi alan Demir, bezin üretim aşamasını da yerinde inceledi. 
 

Şile Bezi Kolektif Tasarım Merkezi ilk etkinliğini gerçekleştirdi 

Giriş Yap

Bir Gazete - Bir Gazete, Son Dakika ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!